TESTBESZÉD
Már jóval a beszéd kialakulás előtt létezett. Tulajdonképpen az állatvilágban is bármikor és bárhol megfigyelhető. Legyen az magányosan vagy csoportban élő állat. Minden állatfajnak külön szokásai, testbeszéde van, ami jelentősen segíti a fajtársakkal való kommunikációt.
Így van nálunk embereknél is. Nem kell hangtávolságon belül tartózkodni ahhoz, hogy a megfigyelt ember vagy emberek viselkedését megértsük. Mozgásából, arckifejezéséből,testtartásából stb. könnyen láthatjuk, éppen akkor mi a figyelmének középpontja. Messziről is eltudjuk dönteni pl. egy adott embercsoportban kik a barátok,esetleg kik nem szimpatikusak egymásnak, stb.
Míg a kimondott szavakkal lehet manipulálni, gondolatainkat beszédünk közben tudjuk kontrollálni, addig a testbeszédünk szinte bármikor kész "elárulni" valódi énünket. Ezt szinte lehetetlen befolyásolni.
A szavainkhoz gyakran társul a "hazugság" kifejezés. Ennek kivédhetetlen törvényszerűségéről, illetve kívánatos elkerüléséről igen viharos pro és kontra vélemények alakultak ki. Ez is egyike azoknak a dolgoknak, amiket nem lehet "közös nevező"-re hozni.
Találkoztam már azzal a ténnyel is, hogy vannak országok, ahol a politikusokat képzik arra, hogyan tudják "kordában" tartani a testbeszédüket.
Amennyiben valakit további részletek érdekelnének, rengeteg anyag lelhető fel interneten és számtalan könyv is íródott már.