Arc és mimika.

 

Az arcának sem tud senki tökéletesen ura lenni. Az ún."pókerarc" legfeljebb a pókerjátszmák idején működhet, de igazából a gondolataink sokkal gyorsabbak, mintsem gondolnánk. Aki tudja, mit és hogyan kell a másik fél arcán figyelni és mi milyen reakciókkal jár, annak minden szinte "nyitott könyv".

A gondolataink kihatnak testünk minden részére, amit szinte meg sem gondolnánk. S mivel arcunk a legelső minden emberi kapcsolatteremtésnél, kommunikációnál, nagyon nehéz az árulkodó jeleket elrejteni, takarni. Ezt legfeljebb kezünkkel vagy lábunkkal próbálkozhatunk megtenni, több-kevesebb sikerrel.

A tudomány eddigi megállapításai: bármilyen gondolat által keltett érzelem által az agy arcra küldött idegi impulzusa olyan gyors, hogy  másodperc 1/25-öd része alatt jelenik meg az arcon. Ezek az ún. mikrokifejezések. Ennek vonzataként új tudományág alakult ki - a mikoranalízis. Habár még nagyon "gyerekcipőben" jár, már egy sereg fontos megállapítást tett: a szívből jövő valós érzelmek, sokkal tovább tükröződnek arcunkon, átlagban 5-10 másodpercig is tarthatnak.

Az arc izmainak köszönhetően 10 000-nél több arckifejezést figyeltek meg, amelyből közel 3 000 lehet hasznos információ. Két ember kommunikációja alatt a hallgató fél szinte alig észrevehetően, de hozzáigazítja mozdulatait a másik beszédéhez. Gyakran tudattalanul és ösztönösen rövidebb-hosszabb időre felveszik az előadó testtartását is.